study-tour

Plan oraz trasa study-tour dla uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Bursztyn wczoraj, dziś, jutro” – 06.09.2018

 

I) PLAN CZASOWY

9.30 – zbiórka przed siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku (Targ Węglowy)

9.30-10.45 – zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Gdańsku

10.45 – 11.15 – przejazd do Pruszcza Gdańskiego

11.15 – 12.15 – zwiedzanie Faktorii w Pruszczu Gdańskim

12.30 – 13.45 – przejazd do Malborka

14.00- 16.30 – zwiedzanie Zamku, zwiedzanie kolekcji bursztynu oraz obiad na terenie Zamku

16.45 – 18.00 – przejazd do Gdańska

18.15 – 18.45 – zwiedzanie Kościoła Św.Brygidy, a w nim ołtarza bursztynowego

19.00 – zakończenie imprezy – przyjazd pod siedzibę Muzeum Bursztynu w Gdańsku

 

II) TRASA PODRÓŻY

 

1) Gdańsk – Muzeum Bursztynu

Spotkanie na Targu Węglowym w Gdańsku przed historycznym  zespołem obronnym  Przedbramia ul Długiej.

W historycznej  obronnej budowli aktualnie  znajduje się Muzeum Bursztynu  które stanowi jeden z oddziałów Muzeum Historii  Miasta Gdańska.

Eksponowane są artefakty  bursztynowe od  średniowiecza po dzień dzisiejszy. W szczególny sposób są zademonstrowane formy ale i rozwój  obróbki bursztynu. Pokazane są   szlaki handlowe  na których  bursztyn stanowił jeden z pożądanych  elementów  handlu z  wybrzeżem Bałtyku. Pokazywane są tu różne formy wykorzystania  bursztynu w  historii  ale i obecnie. W części muzealnej jest również przedstawiona historia  Przedbramia  ulicy Długiej tzw. Katownia i Brama Więzienna. Na parterze mieści się pracownia bursztynnicza gdzie demonstruje się turystom różne formy  bursztynu jak również  poznaje się bursztyn jako cenny surowiec wykorzystywany w sztuce.

 

2) Pruszcz Gdański – Faktoria Rzymska

Przejazd do  Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim  to możliwość zapoznania się uczestników z historią tego miejsca oraz z podstawowym historycznym  traktem ul Trakt Św. Wojciecha prowadzącym do  dawnej Bramy Oruńskiej i do  miasta.

Faktoria Rzymska to  zrekonstruowana  faktoria  która dawała możliwość zakupu i wymiany towarowej z starożytnymi mieszkańcami wybrzeża bałtyckiego. Zachowane  cenne  archeologiczne elementy z II/III  wieku  dają  poczucie przemieszczenia się w czasie i  zrozumienia ze jednym z ważniejszych elementów kulturotwórczych tego Regionu, był bursztyn. Odtworzona pieczołowicie Faktoria to ważny element edukacyjny i poznawczy początków  m.in. naszej  wytwórczej kultury, sztuki, zdobnictwa związanych nierozerwalnie z bursztynem. Odtworzone tutaj „Domek  Bursztyniarza” , „Domek  Kowala”, „Dom Wodza” i inne obiekty zrekonstruowane, w sposób ciekawy kształcą, uczą i zadziwiają swoją  historią.

 

3) Zamek w Malborku

Przejazd  do Malborka poprzez Tczew  tak zwane „Miasto Sambora”, daje możliwość uczestnikom poznać rolę  rzeki Wisły w naszych  dziejach ubiegłych jak i czasach nam współczesnych, a także jej znaczenie w m.in. w handlu, kulturze, sztuce, a tym samym w procesie  kulturotwórczym tego Regionu (Żuław). Jednocześnie uczestnikom przybliżymy znaczenie tych ziem w nawiązaniu do elementów Traktu Św. Wojciecha, który w roku  997 przemierzał  szlak w kierunku  ziem zamieszkanych przez Prusów. Jest to także możliwość przybliżenia uczestnikom study-tour terenu Żuław z wybitnym, choć mało znanym potencjałem historycznym i kulturowym tej części Polski.

Zamek  w Malborku to jeden  obiekt  architektoniczny  na  naszym terenie zapisany w UNSCO. Stolica Zakonu Krzyżackiego. W okresie funkcjonowania tego zakonu znaczenie bursztynu nabrało szczególnej wagi, jako jednym z ważniejszych elementów siły i potęgi ekonomicznej  Zakonu. W  Zamku  eksponowana jest bardzo ciekawa  i cenna kolekcja  bursztynu. Stanowi on  obok innych artefaktów  nieodzowny  element  budowy wiedzy i postrzegania   bursztynu jak  pożądanego surowca, mającego artystycznie i ekonomiczni znaczenie w rozwoju tych ziem na przestrzeni wieków. Ciekawa ekspozycja daje możliwość zapoznania się z  bursztynem w ujęciu historycznym.

 

4) Gdańsk – Kościół Św. Brygidy – „Bursztynowy Ołtarz”

Podczas przejazdu uczestników do Gdańska jest możliwość zapoznania się z kulturą Mennonitów  a w szczególności z ich budownictwem, architekturą i kulturą agrarną tak  charakterystyczną  dla Żuław. Przejazd odbędzie się także przez miejscowość Jantar (gmina Stegna), miejsce odbywania się corocznych w/w Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Gdańsk, promuje się hasłem „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” i na to miano na pewno zasługuje. Jest to miasto które zawsze było i jest związane z bursztynem.  Miasto w którym w XIX wieku powstała słynna „Bursztynowa Komnata”. Nawiązując do tego wydarzenia, dzięki wieloletniej pracy i działalności m.in  Księdza Prałata Henryka Jankowskiego, zaangażowaniu  Biskupa Księdza Sławoja Leszka Głodzia, pomocy władz samorządowych, działaczy NSZZ Solidarność oraz ludzi którzy doceniają  bursztyn oraz historię i tradycję bursztynową Gdańska, został oddany do użytku w 2018 roku  „Bursztynowy Ołtarz” w  Kościele pod wezwaniem Św. Brygidy. Jest to dar bursztynników jako wyraz wdzięczności za dar wolności i pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to dzieło  naszych   wybitnych gdańskich artystów, takich jak Prof Radwański oraz artystów bursztynników, p.Drapikowskiego i Gliwińskiego. W kościele możemy się zapoznać z wyjątkowym i niezwykłym ołtarzem wykonanym z bursztynu w kształcie „Drzewa Życia”. Jest to największy tego typu ołtarz na świecie, o powierzchni ponad 120 m.kw, do stworzenia którego użyto dotychczas kilkaset kilogramów bursztynu.

 

plik do druku – Plan wycieczki study-tour